Uwe Loesch
Laureat Nagrody im. Jana Lenicy '13

Uwe Loesch, urodził się w 1943 roku w Dreźnie. Od 1958 r. zamieszkał w Düsseldorfie, gdzie w latach 1964–1968 odbył studia projektowania graficznego w Peter Behrens Werkkunstschule (Peter Behrens Academy). W roku 1968 założył w Düsseldorfie własne studio projektowe „Arbeitsgemeinschaft für visuelle und verbale Kommunikation“. Obecnie mieszka i pracuje w Neandertal koło Düsseldorfu.
Zajmuje się projektowaniem plakatów, corporate designem i projektowaniem dla przemysłu, wydawnictw, instytucji kulturalnych i politycznych. W 1968 r. zaprojektował swój pierwszy plakat dla polityczno-literackiego kabaretu Das Kom(m)ödchen w Düsseldorfie, z którym następnie współpracował przez kilkanaście lat. Ponadto opublikował „Plakaty – Znaki czasu” [„Plakate – Zeitzeichen”, które opisuje jako ingerencje polityczne. Większość jego plakatów jest częścią szeroko zakrojonych kampanii dla przedsiębiorstw, instytucji kulturalnych, ministerstw, imprez targowych i wystaw w renomowanych muzeach, m.in. od wielu lat współpracuje z Ruhrlandmuseum w Essen i Klingspor Museum w Offenbach. W 1984 r. jego plakat „punctum.” został umieszczony na stałej ekspozycji kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Propozycje Loescha wyróżniają się nietypowym podejściem zarówno do tematu, jak i do samej koncepcji plakatu. Łącząc typografię z fotografią, słowo z obrazem, artysta tworzy komunikaty wizualne, które cechuje wstrzemięźliwość rozwiązań graficznych oraz autorska niezależność wyrażania idei. Całkowita autonomia i radykalizm w formułowaniu przesłania powodują, że we współczesnej historii projektowania graficznego zajmuje on pozycję uprzywilejowaną – artysty, filozofa i niezależnego myśliciela. Za słowami: „Jako projektant plakatów czuję się w obowiązku poświęcić mój czas dla nowej ekspresji w projektowaniu” kryje się jedna z najbardziej intrygujących indywidualności artystycznych naszych czasów w dziedzinie plakatu.

Kurator

Irena Przymus

Aranżacja Plastyczna

Andrzej Okińczyc

Miejsce

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań

Termin

27 listopada 2016 – 22 stycznia 2017

Plakaty Loescha to przede wszystkim dwa pola działania artystycznego, gdzie sfera wizualna jest tylko próbą zobrazowania czy podkreślenia idei, górującej nad sferą przedmiotu. „Zawsze staram się sprostać wymogom komunikacji w najbardziej bezpośredni sposób. Za pomocą bardzo ograniczonych środków tłumaczę «obraz w moim umyśle» – współzależność między obrazem i językiem, języka w obrębie języka”. Oznacza to, że głównym celem artysty nie jest swobodne eksperymentowanie z formą i zaspokajanie estetycznych potrzeb widza, ale za pomocą plakatu – w którym tekst i obraz stapiają się w jeden, silny bodziec wzrokowy – przyciągać uwagę, wzbudzać ciekawość i prowokować odbiorcę do kontynuowania zainicjowanej obrazem komunikacji.

Wystawa monograficzna Uwe Loesch w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest przekrojową prezentacją blisko pięćdziesięcioletniego dorobku artysty w tej dziedzinie projektowej i obejmuje 72 prace, w tym wielkoformatowe wydruki zaprojektowane przez na potrzeby przeprowadzanych w przestrzeni publicznej spektakularnych działań o charakterze społeczno-politycznym. Poza plakatami Loesch może pochwalić się także imponującym dorobkiem projektowym mieszczącym się w obszarze szeroko pojętej komunikacji wizualnej. Podziw i uznanie, poparte licznymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, zyskały jego opracowania szaty graficznej czasopism i magazynów, książek, katalogów i kalendarzy oraz nowatorskie koncepcje z zakresu projektowania „tożsamości korporacyjnej”, którymi grafik śmiało wybiegał w przyszłość, inicjując nowe kierunki rozwoju tej dziedziny. Wybrane przykłady tych prac można obejrzeć na wystawie w formie elektronicznych prezentacji przygotowanych przez autora.

Zobacz relację video