Ralph Schraivogel
Laureat Nagrody im. Jana Lenicy '09

Ralph Schraivogel – urodzony w 1960 roku w Lucernie (Szwajcaria). W latach 1977-1982 studiował grafikę w Kunstgewerbeschule w Zurychu. Po uzyskaniu dyplomu pracował jako artysta niezależny projektując przede wszystkim znaki i systemy identyfikacji wizualnej firm. Od 1983 roku projektował plakaty oraz programy dla kina studyjnego Filmpodium w Zurychu. Rok później rozpoczął współpracę z Museum für Gestaltung w Zurychu, projektując dla nich plakaty i zaproszenia. W latach 1986-1989 projektował plakaty i katalogi do wystaw organizowanych w Kunsthaus Zürich. Projektuje również na zlecenia organizatorów międzynarodowych festiwali: jazzowych jak Schaffhausen Jazzfestival czy Zürich Jazz Festival oraz literackich – Solothurner Literaturtage, a także dla teatru Theater AM Neumarkt w Zurychu. Od 1989 do 2006 roku projektował regularnie plakaty dla Festiwalu Filmów Afrykańskich Cinémafrica organizowanego przez Filmpodium.

W latach 1992-2001 wykładał projektowanie wizualne w swojej macierzystej uczelni Hochschule für Gestaltung und Kunst w Zurychu. W roku szkolnym 2000/2001 pracował również jako profesor wizytujący w Universität der Künste w Berlinie. Przez dwa lata od 2010 do 2012 roku wykładał w Schule für Gestaltung Basel, a od 2003 roku prowadzi zajęcia w Hochschule Lucern w Lucernie. Działalność edukacyjna jest poszerzana o prowadzone przez niego warsztaty na zaproszenie różnych uczelni w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Azji.

Od wielu lat otrzymuje regularnie nagrody na międzynarodowych konkursach projektowania graficznego i plakatu na świecie. Członek Alliance Graphique Internationale (AGI) od 1995 roku.

Kurator

Anna Grabowska-Konwent

Aranżacja Plastyczna

Agnieszka Krupieńczyk

Miejsce

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań

Termin

10 marca - 19 maja 2013

Moja motywacja do bycia grafikiem to po prostu tworzenie obrazów. To dlatego lubię formę plakatu, gdzie wszystko dzieje się w tej samej chwili i na tej samej stronie jednej kartki papieru. Jest to zarazem proste i złożone. Lubię koncentrować się na tym jednym małym i wielkim momencie, kiedy wszystko ukazuje się razem w oczach odbiorcy. Moje zainteresowanie obrazami rozpoczyna się w miejscu, gdzie język zawodzi. Wciąż szukam czegoś, czego sam nie mogę sobie wyobrazić.

Prace Ralpha Schraivogela, czwartego laureata Nagrody im. Jana Lenicy, istotnie wpłynęły na kształt plakatu nie tylko w Szwajcarii, ale i na świecie. Artysta należy do nowego pokolenia projektantów, którzy kwestionują założenia stylu szwajcarskiego, opartego na racjonalności, czytelności i funkcjonalizmie. Reprezentuje szwajcarską szkołę graficzną, która w dziedzinie typografii rozwija się intensywnie od blisko 80 lat, a wiele jego prac wyznaczyło nowe kierunki rozwoju w dziedzinie projektowania, którą artysta nadal penetruje, podążając własną, oryginalną drogą.

Schraivogel nie jest jedynym artystą, który przyczynił się do odnowy plakatu szwajcarskiego, jednak oryginalność jego osobowości sprawia, iż niewątpliwie należy dziś do grona wyróżniających się twórców plakatu na świecie.

Na wystawie w Poznaniu prezentujemy wszystkie najważniejsze plakaty szwajcarskiego grafika w oryginalnych sitodrukowych wydaniach. Po raz pierwszy w serii wystaw laureatów Nagrody im. Jana Lenicy można zapoznać się z wybranymi projektami w formie makiet oraz w formie prezentacji i wydruków komputerowych. Pozwalają one przyjrzeć się warsztatowi grafika.

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog prac z pełnymi informacjami o plakatach i biogramem artysty.

Zobacz relację video