Gunter Rambow
Laureat Nagrody im. Jana Lenicy '04

Gunter Rambow w marcu 2008 roku ukończył 70 lat. Za jego wielkim talentem stoją lata niezwykle intensywnej pracy, czego rezultatem jest imponujący dorobek artystyczny, nie tylko w dziedzinie plakatu. Rambow należy od wielu już lat do ścisłego grona najwybitniejszych światowych plakacistów. Jest bardzo aktywny zarówno w dziedzinie projektowania graficznego (plakaty, grafika wydawnicza), jak i na polu dydaktycznym kilku wyższych uczelni plastycznych w Niemczech, w których pracował do 2003 roku, do czasu przejścia na emeryturę.

Nadal projektuje plakaty, a od kilku lat w swojej galerii w miejscu zamieszkania z zamiłowaniem organizuje wystawy wybitnych twórców plakatu z całego świata. Pełni honorowe funkcje na dwóch uczelniach artystycznych w Chinach, a w zamyśle ma założenie międzynarodowej uczelni artystycznej w swoim mieście Güstrow.

Kurator

Zdzisław Schubert

Aranżacja Plastyczna

Andrzej Okińczyc

Miejsce

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań

Termin

20 lipca - 24 sierpnia 2008

Hojny dar, jakie Muzeum Narodowe w Pozanniu otrzymało od artysty w postaci ponad 300 jego plakatów, umożliwił zorganizowane w Poznaniu retrospektywanej wystawy ukazującej wszystkie ważniejsze etapy rozwoju artystycznego Rambowa i najbardziej znaczące prace w jego dorobku.